Książka omawia niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne: idealną rysunkową rekonstrukcję willi Pliniusza Młodszego w Laurentum, wykonaną w Rzymie w latach 1777–1778 z inspiracji Stanisława Kostki Potockiego, wedle jego koncepcji, pod jego kierunkiem, wreszcie z jego udziałem. Choć główną rolę w tym dziele odegrali artyści europejskiego formatu: Vincenzo Brenna, Giuseppe Manocchi, Franciszek Smuglewicz, publikacja ta jest swego rodzaju hołdem złożonym Stanisławowi Kostce Potockiemu, którego erudycji, twórczej wyobraźni, poświęceniu sprawom sztuki zawdzięczamy fascynującą podróż w czasie i przestrzeni – do zaginionej perły architektury i sztuki antycznej, a zarazem do źródeł europejskiej cywilizacji.
Publikacja ma bogatą szatę ilustracyjną, na którą składają się m.in. kolorowe reprodukcje wszystkich rysunków ukazujących willę i jej wnętrza oraz realistyczne wizualizacje willi i poszczególnych pomieszczeń, opracowane za pomocą cyfrowej technologii 3D. Dzięki nim Laurentina z wizji Potockiego jawi się przed czytelnikiem w całym swoim splendorze. Należy podkreślić, że Villa Laurentina jest jedną z pierwszych na polskim gruncie prezentacji badań, które łączą tradycyjne metody studiowania inspiracji antycznych z możliwościami otwieranymi przez techniki komputerowe.
Cennym uzupełnieniem pracy są aneksy, zwłaszcza list Pliniusza Młodszego do Gallusa, w którym maluje on w słowach pełnych czułości obraz swego laurentyńskiego otium, oraz po raz pierwszy publikowane Uwagi i myśli o Willi Pliniusza Stanisława Kostki Potockiego. Lekturę książki ułatwiają indeksy: autorów i postaci historycznych, postaci mitologicznych oraz nazw topograficznych.