Kolejny, bardzo obszerny tom serii katalogów rękopisów Biblioteki Narodowej prezentuje 1 300 niemieckojęzycznych rękopisów z różnych okresów, które po II wojnie światowej, w bardzo różnych okolicznościach, trafiły w posiadanie BN.
Część z nich przed wojną należała do zbiorów niemieckich bibliotek państwowych, uniwersyteckich i różnego rodzaju instytucji, część do wielkich rodów, np. Schaffgotschów z Cieplic. Najobszerniejszą grupę ukazanych w katalogu obiektów stanowią rękopisy, które w latach powojennych z różnych zbiornic były przekazywane do Biblioteki Narodowej, drugą zaś adligaty, rękopisy współoprawne ze starymi drukami.
Materiał opisany w katalogu pochodzi z okresu od połowy XVI wieku do roku 1944 i obejmuje ogromnie zróżnicowane pod względem merytocznym rękopisy: od dokumentów prawniczych, majątkowych i finansowych, przez prywatne listy, opowieści podróżnicze, przepisy kulinarne po dzieła naukowe z różnych dziedzin, poezje, opowiadania i pamiętnikarskie wpisy. Warto też zauważyć, że ten wyjątkowy katalog przybliża materiał, którego samodzielne odczytanie jest niezwykle trudne ze względu na neogotycki zapis niemieckich rękopisów z różnych okresów - dzięki prof. Annie Just, jednej z nielicznych specjalistek z tą umiejętością, umożliwiamy badaczom i innym czytelnikom zapoznanie się z tymi ciekawymi manuskryptami.