Instytut Literacki, założony jako wydawnictwo w 1946 roku w Rzymie przez Jerzego Giedroycia, miał wspomagać działania kulturalno-oświatowe i propagandowe w Wojsku Polskim na Zachodzie w trudnym momencie zakończenia wojny. Przeniesiony w 1947 roku do miasteczka Maisons-Laffitte pod Paryżem stał się, jako wydawca m.in. miesięcznika „Kultura” (najważniejszego pisma powojennego półwiecza) i kwartalnika „Zeszyty Historyczne”, niezwykłym centrum kulturalno-politycznym dla emigracji polskiej po drugiej światowej. Zgromadzone w placówce dokumenty to wszystkie prace publikowane przez Instytut do 2000 roku, materiały związane z aktywnością wydawnictwa: dziesiątki metrów archiwaliów stanowiących kompletną dokumentację działalności, zbiór książek i dzieł sztuki, nagrania, filmy, fotografie oraz olbrzymia korespondencja Jerzego Giedroycia z autorami, intelektualistami, politykami świata zachodniego i dysydentami z krajów bloku komunistycznego (wśród nich: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Andrzej Bobkowski, Konstanty A. Jeleński, Gustaw Herling-Grudziński).
Przedstawione w Przewodniku uporządkowane już materiały archiwalne Instytutu mają swoje odniesienie do jego bogatej i skomplikowanej historii. Dlatego też, ze względu na wyjątkowe znaczenie Instytutu Literackiego jako ośrodka swobodnej refleksji politycznej i centrum kultury polskiej, zdecydowano o opracowaniu i włączeniu do niniejszej publikacji kalendarium szczegółowo odtwarzającego fakty z działalności tego niezwykłego miejsca, które Jerzy Giedroyc nazwał w jednym z listów z 1954 roku „swoim Hotelem Lambert”.
Publikacja jest dostępna nieodpłatnie w dwóch wersjach: elektronicznej w dziale Otwarty dostęp oraz w postaci tradycyjnej książki, którą wysyłamy po opłaceniu kosztów przesyłki. W sprawie nabycia wersji papierowej prosimy o kontakt na adres wydawnictwo@bn.org.pl
więcej »
więcej »
więcej »