Trzytomowa publikacja, wydana w języku angielskim (w części wstępnej – także w polskiej wersji językowej), jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków skatalogowania zbiorów biblioteki Kolegium Jezuitów w Braniewie przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Uppsali.
Historia tej publikacji jest długa i dość skomplikowana. Józef Trypućko (1910–1983), profesor uniwersytetu w Uppsali, podjął się wydania drukiem zrekonstruowanego katalogu dawnej biblioteki braniewskiej. Punktem wyjścia prac był rękopiśmienny katalog tejże biblioteki, sporządzony w 1570 roku, a następnie uzupełniany aż do 1626 roku, kiedy to braniewskie kolegium zajęli w czasie najazdu Szwedzi. Jezuicka książnica – jedna z najbogatszych europejskich bibliotek na początku XVII wieku – w wyniku grabieży trafiła do Uppsali. Paradoksalnie, dzięki temu ominął ją los wielu polskich kolekcji zniszczonych w czasie wojen, powstań czy na skutek innych kataklizmów – niemal bez strat dotrwała do naszych czasów.
Prof. Trypućko nie zdołał doprowadzić swego zamierzenia do szczęśliwego finału; w chwili jego śmierci katalog istniał tylko w formie roboczego maszynopisu. Zgodnie z umową podpisaną w 1989 roku między Biblioteką Narodową i Biblioteką Uniwersytecką w Uppsali, zrezygnowano z dalszych prób rekonstrukcji katalogu dawnej biblioteki, decydując się na sporządzenie spisu książek z Braniewa przechowywanych obecnie w murach uppsalskiej uczelni; ostatecznie w takiej postaci katalog zostaje wydany.
Współdziałanie Biblioteki Narodowej i Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali w dziele skatalogowania braniewskiego skarbu stanowi piękny przykład polsko-szwedzkiej, szerzej zaś – europejskiej współpracy naukowo-kulturalnej.